Academy Awards ® at Little Golden Guy

    Years    |    Categories   
Search more
    Log In | Register   |   Vote
PICDIRACTFACTM
SP-OSP-AsACTFsACTM
CINEDITSETCOST
SNDSFXVFXMU
SCORSNGANIMFOR
SH-LSH-ADOC-SDOC-F
Best Picture
2012  
Win Argo  
Ben Affleck, George Clooney, Grant Heslov
Voting Results
& All Nominees
2011  
Win Artist, The  
Thomas Langmann
Voting Results
& All Nominees
2010  
Win King's Speech, The  
Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
Voting Results
& All Nominees
2009  
Win Hurt Locker, The  
Nominees to be Determined
Voting Results
& All Nominees
2008  
Win Slumdog Millionaire  
Christian Colson
Voting Results
& All Nominees
2007  
Win No Country For Old Men  
Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
Voting Results
& All Nominees
2006  
Win Departed, The  
Graham King
Voting Results
& All Nominees
2005  
Win Crash  
Paul Haggis, Cathy Schulman
Voting Results
& All Nominees
2004  
Win Million Dollar Baby  
Clint Eastwood, Tom Rosenberg, Albert S. Ruddy
Voting Results
& All Nominees
2003  
Win Lord of the Rings: The Return of the King, The  
Peter Jackson, Barrie M. Osborne, Frances Walsh
Voting Results
& All Nominees
2002  
Win Chicago  
Martin Richards
Voting Results
& All Nominees
2001  
Win Beautiful Mind, A  
Brian Grazer, Ron Howard
Voting Results
& All Nominees
2000  
Win Gladiator  
David H. Franzoni, Branko Lustig, Douglas Wick
Voting Results
& All Nominees
1999  
Win American Beauty  
Bruce Cohen, Dan Jinks
Voting Results
& All Nominees
1998  
Win Shakespeare in Love  
Donna Gigliotti, Marc Norman, David Parfitt, Harvey Weinstein, Edward Zwick
Voting Results
& All Nominees
1997  
Win Titanic  
James Cameron, Jon Landau
Voting Results
& All Nominees
1996  
Win English Patient, The  
Saul Zaentz
Voting Results
& All Nominees
1995  
Win Braveheart  
Bruce Davey, Mel Gibson, Alan Ladd Jr
Voting Results
& All Nominees
1994  
Win Forrest Gump  
Wendy Finerman, Steve Starkey, Steve Tisch
Voting Results
& All Nominees
1993  
Win Schindler's List  
Branko Lustig, Gerald R. Molen, Steven Spielberg
Voting Results
& All Nominees
1992  
Win Unforgiven  
Clint Eastwood
Voting Results
& All Nominees
1991  
Win Silence of the Lambs, The  
Ron Bozman, Edward Saxon, Kenneth Utt
Voting Results
& All Nominees
1990  
Win Dances With Wolves  
Kevin Costner, Jim Wilson
Voting Results
& All Nominees
1989  
Win Driving Miss Daisy  
Lili Fini Zanuck, Richard D. Zanuck
Voting Results
& All Nominees
1988  
Win Rain Man  
Mark Johnson
Voting Results
& All Nominees
1987  
Win Last Emperor, The  
Jeremy Thomas
Voting Results
& All Nominees
1986  
Win Platoon  
Arnold Kopelson
Voting Results
& All Nominees
1985  
Win Out of Africa  
Sydney Pollack
Voting Results
& All Nominees
1984  
Win Amadeus  
Saul Zaentz
Voting Results
& All Nominees
1983  
Win Terms of Endearment  
James L. Brooks
Voting Results
& All Nominees
1982  
Win Gandhi  
Richard Attenborough
Voting Results
& All Nominees
1981  
Win Chariots of Fire  
David Puttnam
Voting Results
& All Nominees
1980  
Win Ordinary People  
Ronald L. Schwary
Voting Results
& All Nominees
1979  
Win Kramer vs. Kramer  
Stanley R. Jaffe
Voting Results
& All Nominees
1978  
Win Deer Hunter, The  
Michael Cimino, Michael Deeley, John Peverall, Barry Spikings
Voting Results
& All Nominees
1977  
Win Annie Hall  
Charles H. Joffe
Voting Results
& All Nominees
1976  
Win Rocky  
Robert Chartoff, Irwin Winkler
Voting Results
& All Nominees
1975  
Win One Flew over the Cuckoo's Nest  
Michael Douglas, Saul Zaentz
Voting Results
& All Nominees
1974  
Win Godfather Part II, The  
Francis Ford Coppola
Gray Frederickson, Fred Roos
Voting Results
& All Nominees
1973  
Win Sting, The  
Tony Bill, Michael Phillips, Julia Phillips
Voting Results
& All Nominees
1972  
Win Godfather, The  
Albert S. Ruddy
Voting Results
& All Nominees
1971  
Win French Connection, The  
Philip D'Antoni
Voting Results
& All Nominees
1970  
Win Patton  
Frank McCarthy
Voting Results
& All Nominees
1969  
Win Midnight Cowboy  
Jerome Hellman
Voting Results
& All Nominees
1968  
Win Oliver!  
John Woolf
Voting Results
& All Nominees
1967  
Win In the Heat of the Night  
Walter Mirisch
Voting Results
& All Nominees
1966  
Win Man for All Seasons, A  
Fred Zinnemann
Voting Results
& All Nominees
1965  
Win Sound of Music, The  
Robert Wise
Voting Results
& All Nominees
1964  
Win My Fair Lady  
Jack L. Warner
Voting Results
& All Nominees
1963  
Win Tom Jones  
Tony Richardson
Voting Results
& All Nominees
1962  
Win Lawrence of Arabia  
Sam Spiegel
Voting Results
& All Nominees
1961  
Win West Side Story  
Robert Wise
Voting Results
& All Nominees
1960  
Win Apartment, The  
Billy Wilder
Voting Results
& All Nominees
1959  
Win Ben-Hur  
Sam Zimbalist
Voting Results
& All Nominees
1958  
Win Gigi  
Arthur Freed
Voting Results
& All Nominees
1957  
Win Bridge on the River Kwai, The  
Sam Spiegel
Voting Results
& All Nominees
1956  
Win Around the World in 80 Days  
Michael Todd
Voting Results
& All Nominees
1955  
Win Marty  
Harold Hecht
Voting Results
& All Nominees
1954  
Win On the Waterfront  
Sam Spiegel
Voting Results
& All Nominees
1953  
Win From Here to Eternity  
Buddy Adler
Voting Results
& All Nominees
1952  
Win Greatest Show on Earth, The  
Cecil B. DeMille
Voting Results
& All Nominees
1951  
Win American in Paris, An  
Arthur Freed
Voting Results
& All Nominees
1950  
Win All About Eve  
Darryl F. Zanuck
Voting Results
& All Nominees
1949  
Win All the King's Men  
Robert Rossen
Voting Results
& All Nominees
1948  
Win Hamlet  
Laurence Olivier
Voting Results
& All Nominees
1947  
Win Gentleman's Agreement  
Darryl F. Zanuck
Voting Results
& All Nominees
1946  
Win Best Years of Our Lives, The  
Samuel Goldwyn
Voting Results
& All Nominees
1945  
Win Lost Weekend, The  
Charles Brackett
Voting Results
& All Nominees
1944  
Win Going My Way  
Leo McCarey
Voting Results
& All Nominees
1943  
Win Casablanca  
Hal Wallis
Voting Results
& All Nominees
1942  
Win Mrs. Miniver  
Sidney Franklin
Voting Results
& All Nominees
1941  
Win How Green Was My Valley  
Darryl F. Zanuck
Voting Results
& All Nominees
1940  
Win Rebecca  
David O. Selznick
Voting Results
& All Nominees
1939  
Win Gone With the Wind  
David O. Selznick
Voting Results
& All Nominees
1938  
Win You Can't Take It With You  
Frank Capra
Voting Results
& All Nominees
1937  
Win Life of Emile Zola, The  
Henry Blanke
Voting Results
& All Nominees
1936  
Win Great Ziegfeld, The  
Hunt Stromberg
Voting Results
& All Nominees
1935  
Win Mutiny On the Bounty  
Albert Lewin, Irving G. Thalberg
Voting Results
& All Nominees
1934  
Win It Happened One Night  
Harry Cohn
Voting Results
& All Nominees
1932/33  
Win Cavalcade  
Winfield Sheehan
Voting Results
& All Nominees
1931/32  
Win Grand Hotel  
Irving G. Thalberg
Voting Results
& All Nominees
1930/31  
Win Cimarron  
William LeBaron
Voting Results
& All Nominees
1929/30  
Win All Quiet on the Western Front  
Carl Laemmle Jr.
Voting Results
& All Nominees
1928/29  
Win Broadway Melody, The  
Harry Rapt
Voting Results
& All Nominees
1927/28  
Win Wings  
Lucien Hubbard
Voting Results
& All Nominees