Academy Awards ® at Little Golden Guy

    Years    |    Categories   
Search more
    Log In | Register   |   Vote
PICDIRACTFACTM
SP-OSP-AsACTFsACTM
CINEDITSETCOST
SNDSFXVFXMU
SCORSNGANIMFOR
SH-LSH-ADOC-SDOC-F
Best Screenplay - Adapted
2012  
Win Argo  
Chris Terrio
Voting Results
& All Nominees
2011  
Win Descendants, The  
Nat Faxon, Alexander Payne, Jim Rash
Voting Results
& All Nominees
2010  
Win Social Network, The  
Aaron Sorkin
Voting Results
& All Nominees
2009  
Win Precious  
Geoffrey Fletcher
Voting Results
& All Nominees
2008  
Win Slumdog Millionaire  
Simon Beaufoy
Voting Results
& All Nominees
2007  
Win No Country For Old Men  
Ethan Coen, Joel Coen
Voting Results
& All Nominees
2006  
Win Departed, The  
William Monahan
Voting Results
& All Nominees
2005  
Win Brokeback Mountain  
Larry McMurtry, Diana Ossana
Voting Results
& All Nominees
2004  
Win Sideways  
Alexander Payne, Jim Taylor
Voting Results
& All Nominees
2003  
Win Lord of the Rings: The Return of the King, The  
Philippa Boyens, Peter Jackson, Frances Walsh
Voting Results
& All Nominees
2002  
Win Pianist, The  
Ronald Harwood
Voting Results
& All Nominees
2001  
Win Beautiful Mind, A  
Akiva Goldsman
Voting Results
& All Nominees
2000  
Win Traffic  
Stephen Gaghan
Voting Results
& All Nominees
1999  
Win Cider House Rules, The  
John Irving
Voting Results
& All Nominees
1998  
Win Gods and Monsters  
Bill Condon
Voting Results
& All Nominees
1997  
Win L.A. Confidential  
Curtis Hanson, Brian Helgeland
Voting Results
& All Nominees
1996  
Win Sling Blade  
Billy Bob Thornton
Voting Results
& All Nominees
1995  
Win Sense and Sensibility  
Emma Thompson
Voting Results
& All Nominees
1994  
Win Forrest Gump  
Eric Roth
Voting Results
& All Nominees
1993  
Win Schindler's List  
Steven Zaillian
Voting Results
& All Nominees
1992  
Win Howards End  
Ruth Prawer Jhabvala
Voting Results
& All Nominees
1991  
Win Silence of the Lambs, The  
Ted Tally
Voting Results
& All Nominees
1990  
Win Dances With Wolves  
Michael Blake
Voting Results
& All Nominees
1989  
Win Driving Miss Daisy  
Alfred Uhry
Voting Results
& All Nominees
1988  
Win Dangerous Liaisons  
Christopher Hampton
Voting Results
& All Nominees
1987  
Win Last Emperor, The  
Bernardo Bertolucci, Mark Peploe
Voting Results
& All Nominees
1986  
Win Room With a View, A  
Ruth Prawer Jhabvala
Voting Results
& All Nominees
1985  
Win Out of Africa  
Kurt Luedtke
Voting Results
& All Nominees
1984  
Win Amadeus  
Peter Shaffer
Voting Results
& All Nominees
1983  
Win Terms of Endearment  
James L. Brooks
Voting Results
& All Nominees
1982  
Win Missing  
Constantin Costa-Gavras, Donald Stewart
Voting Results
& All Nominees
1981  
Win On Golden Pond  
Ernest Thompson
Voting Results
& All Nominees
1980  
Win Ordinary People  
Alvin Sargent
Voting Results
& All Nominees
1979  
Win Kramer vs. Kramer  
Robert Benton
Voting Results
& All Nominees
1978  
Win Midnight Express  
Oliver Stone
Voting Results
& All Nominees
1977  
Win Julia  
Alvin Sargent
Voting Results
& All Nominees
1976  
Win All the President's Men  
William Goldman
Voting Results
& All Nominees
1975  
Win One Flew over the Cuckoo's Nest  
Bo Goldman, Laurence Hauben
Voting Results
& All Nominees
1974  
Win Godfather Part II, The  
Francis Ford Coppola, Mario Puzo
Voting Results
& All Nominees
1973  
Win Exorcist, The  
William Peter Blatty
Voting Results
& All Nominees
1972  
Win Godfather, The  
Francis Ford Coppola, Mario Puzo
Voting Results
& All Nominees
1971  
Win French Connection, The  
Ernest Tidyman
Voting Results
& All Nominees
1970  
Win M*A*S*H  
Ring Lardner Jr.
Voting Results
& All Nominees
1969  
Win Midnight Cowboy  
Waldo Salt
Voting Results
& All Nominees
1968  
Win Lion in Winter, The  
James Goldman
Voting Results
& All Nominees
1967  
Win In the Heat of the Night  
Stirling Silliphant
Voting Results
& All Nominees
1966  
Win Man for All Seasons, A  
Robert Bolt
Voting Results
& All Nominees
1965  
Win Doctor Zhivago  
Robert Bolt
Voting Results
& All Nominees
1964  
Win Becket  
Edward Anhalt
Voting Results
& All Nominees
1963  
Win Tom Jones  
John Osborne
Voting Results
& All Nominees
1962  
Win To Kill a Mockingbird  
Horton Foote
Voting Results
& All Nominees
1961  
Win Judgement at Nuremburg  
Abby Mann
Voting Results
& All Nominees
1960  
Win Elmer Gantry  
Richard Brooks
Voting Results
& All Nominees
1959  
Win Room at the Top  
Neil Paterson
Voting Results
& All Nominees
1958  
Win Gigi  
Alan Jay Lerner
Voting Results
& All Nominees
1957  
Win Bridge on the River Kwai, The  
Carl Foreman, Michael Wilson
Voting Results
& All Nominees
1956  
Win Around the World in 80 Days  
John Farrow, S. J. Perelman, James Poe
Voting Results
& All Nominees
1955  
Win Marty  
Paddy Chayefsky
Voting Results
& All Nominees
1954  
Win Country Girl, The  
George Seaton
Voting Results
& All Nominees
1953  
Win From Here to Eternity  
Daniel Taradash
Voting Results
& All Nominees
1952  
Win Bad and the Beautiful, The  
Charles Schnee
Voting Results
& All Nominees
1951  
Win Place in the Sun, A  
Harry Brown, Michael Wilson
Voting Results
& All Nominees
1950  
Win All About Eve  
Joseph L. Mankiewicz
Voting Results
& All Nominees
1949  
Win Letter to Three Wives, A  
Joseph L. Mankiewicz
Voting Results
& All Nominees
1948  
Win Treasure of the Sierra Madre  
John Huston
Voting Results
& All Nominees
1947  
Win Miracle on 34th Street  
George Seaton
Voting Results
& All Nominees
1946  
Win Best Years of Our Lives, The  
Robert E. Sherwood
Voting Results
& All Nominees
1945  
Win Lost Weekend, The  
Charles Brackett, Billy Wilder
Voting Results
& All Nominees
1944  
Win Going My Way  
Frank Butler, Frank Cavett
Voting Results
& All Nominees
1943  
Win Casablanca  
Julius J. Epstein, Philip G. Epstein, Howard Koch
Voting Results
& All Nominees
1942  
Win Mrs. Miniver  
George Froeschel, James Hilton, Claudine West, Arthur Wimperis
Voting Results
& All Nominees
1941  
Win Here Comes Mr. Jordan  
Sidney Buchman, Seton Miller
Voting Results
& All Nominees
1940  
Win Philadelphia Story, The  
Donald Ogden Stewart
Voting Results
& All Nominees
1939  
Win Gone With the Wind  
Sidney Howard
Voting Results
& All Nominees
1938  
Win Pygmalion  
Ian Dalrymple, Cecil Lewis, W.P. Lipscomb, George Bernard Shaw
Voting Results
& All Nominees
1937  
Win Life of Emile Zola, The  
Heinz Herald, Geza Herczeg, Norman Reilly Raine
Voting Results
& All Nominees
1936  
Win Story of Louis Pasteur, The  
Pierre Collings, Sheridan Gibney
Voting Results
& All Nominees
1935  
Win Informer, The  
Dudley Nichols
Voting Results
& All Nominees
1934  
Win It Happened One Night  
Robert Riskin
Voting Results
& All Nominees
1932/33  
Win Little Women  
Victor Heerman, Sarah Y. Mason
Voting Results
& All Nominees
1931/32  
Win Bad Girl  
Edwin Burke
Voting Results
& All Nominees
1930/31  
Win Cimarron  
Howard Estabrook
Voting Results
& All Nominees
1929/30  
Writing (Achievement)
Win Big House, The  
Frances Marion
Voting Results
& All Nominees
1928/29  
Writing (Achievement)
Win Patriot, The  
Hans Kraly
Voting Results
& All Nominees
1927/28  
Writing (Title Writing)
Win Telling the World  
Joseph Farnham
Voting Results
& All Nominees
Writing (Adaptation)
Win Seventh Heaven  
Benjamin Glazer
Voting Results
& All Nominees