Academy Awards ® at Little Golden Guy

    Years    |    Categories   
Search more
    Log In | Register   |   Vote
PICDIRACTFACTM
SP-OSP-AsACTFsACTM
CINEDITSETCOST
SNDSFXVFXMU
SCORSNGANIMFOR
SH-LSH-ADOC-SDOC-F
Best Short Film - Live Action
Through 1935, one award each was given for 'Comedy' and 'Novelty' live-action shorts. Between 1936 and 1956, distinctions were made between 'One-Reel' and 'Two-Reel' live-action shorts. A third award, for color, was also awarded in 1936 and 1937. A single award for has been given since 1957.
2012  
Win Curfew  
Shawn Christensen
Voting Results
& All Nominees
2011  
Win Shore, The  
Terry George, Oorlagh George
Voting Results
& All Nominees
2010  
Win God of Love  
Luke Matheny
Voting Results
& All Nominees
2009  
Win New Tenants, The  
Joachim Back, Tivi Magnusson
Voting Results
& All Nominees
2008  
Win Spielzeugland  
Jochen Alexander Freydank
Voting Results
& All Nominees
2007  
Win Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets)  
Philippe Pollet-Villard
Voting Results
& All Nominees
2006  
Win West Bank Story  
Ari Sandel
Voting Results
& All Nominees
2005  
Win Six Shooter  
Martin McDonagh
Voting Results
& All Nominees
2004  
Win Wasp  
Andrea Arnold
Voting Results
& All Nominees
2003  
Win Two Soldiers  
Andrew J. Sacks, Aaron Schneider
Voting Results
& All Nominees
2002  
Win This Charming Man  
Mie Andreasen, Martin Strange-Hansen
Voting Results
& All Nominees
2001  
Win Accountant, The  
Lisa Blount, Ray McKinnon
Voting Results
& All Nominees
2000  
Win Quiero Ser (I want to Be...)  
Florian Gallenberger
Voting Results
& All Nominees
1999  
Win My Mother Dreams the Satan's Disciples in New York  
Barbara Schock, Tammy Tiehel
Voting Results
& All Nominees
1998  
Win Election Night (Valgaften)  
Anders Thomas Jensen, Kim Magnusson
Voting Results
& All Nominees
1997  
Win Visas and Virtue  
Chris Donahue
Voting Results
& All Nominees
1996  
Win Dear Diary  
David Frankel, Barry Jossen
Voting Results
& All Nominees
1995  
Win Lieberman In Love  
Christine Lahti, Jana Sue Memel
Voting Results
& All Nominees
1994  
Win Franz Kafka's It's a Wonderful Life  
Peter Capaldi, Ruth Kenley-Letts
Voting Results
& All Nominees
Win Trevor  
Peggy Rajski, Randy Stone
Voting Results
& All Nominees
1993  
Win Black Rider  
Pepe Danquart
Voting Results
& All Nominees
1992  
Win Omnibus  
Sam Karmann
Voting Results
& All Nominees
1991  
Win Session Man  
Rob Fried, Seth Winston
Voting Results
& All Nominees
1990  
Win Lunch Date, The  
Adam Davidson
Voting Results
& All Nominees
1989  
Win Work Experience  
James Hendrie
Voting Results
& All Nominees
1988  
Win Appointments of Dennis Jennings, The  
Dean Parisot, Steven Wright
Voting Results
& All Nominees
1987  
Win Ray's Male Heterosexual Dance Hall  
Jana Sue Memel, Jonathan Sanger
Voting Results
& All Nominees
1986  
Win Precious Images  
Chuck Workman
Voting Results
& All Nominees
1985  
Win Molly's Pilgrim  
Jeff Brown
Voting Results
& All Nominees
1984  
Win Up  
Mike Hoover
Voting Results
& All Nominees
1983  
Win Boys and Girls  
Janice L. Platt
Voting Results
& All Nominees
1982  
Win Shocking Accident, A  
Christine Oestreicher
Voting Results
& All Nominees
1981  
Win Violet  
Paul Kemp, Shelley Levinson
Voting Results
& All Nominees
1980  
Win Dollar Bottom, The  
Lloyd Phillips
Voting Results
& All Nominees
1979  
Win Board and Care  
Ron Ellis, Sarah Pillsbury
Voting Results
& All Nominees
1978  
Win Teenage Father  
Taylor Hackford
Voting Results
& All Nominees
1977  
Win I'll Find a Way  
Beverly Shafer, Yuki Yoshida
Voting Results
& All Nominees
1976  
Win In the Region of Ice  
Andre Guttfreund, Peter Werner
Voting Results
& All Nominees
1975  
Win Angel and Big Joe  
Bert Salzman
Voting Results
& All Nominees
1974  
Win One-Eyed Men Are Kings  
Paul Claudon, Edmond Sechan
Voting Results
& All Nominees
1973  
Win Bolero, The  
William Fertik, Allan Miller
Voting Results
& All Nominees
1972  
Win Norman Rockwell's World. . . An American Dream  
Richard Barclay
Voting Results
& All Nominees
1971  
Win Sentinels of Silence  
Robert Amram, Manuel Arango
Voting Results
& All Nominees
1970  
Win Resurrection of Broncho Billy, The  
John Longenecker
Voting Results
& All Nominees
1969  
Win Magic Machines  
Joan Keller Stern
Voting Results
& All Nominees
1968  
Win Robert Kennedy Remembered  
Charles E. Guggenheim
Voting Results
& All Nominees
1967  
Win Place to Stand, A  
Christopher Chapman
Voting Results
& All Nominees
1966  
Win Wild Wings  
Edgar Anstey
Voting Results
& All Nominees
1965  
Win Chicken, The  
Claude Berri
Voting Results
& All Nominees
1964  
Win Casals Conducts: 1964  
Edward Schreiber
Voting Results
& All Nominees
1963  
Win Occurrence at Owl Creek Bridge, An  
Paul de Roubaix, Marcel Ichac
Voting Results
& All Nominees
1962  
Win Heureux Anniversaire  
Jean-Claude Carrière, Pierre Etaix
Voting Results
& All Nominees
1961  
Win Seawards the Great Ships  
Templar Film Studios
Schoenfeld Films
Voting Results
& All Nominees
1960  
Win Day of the Painter  
Ezra R. Baker
Voting Results
& All Nominees
1959  
Win Golden Fish, The  
Jacques-Yves Cousteau
Voting Results
& All Nominees
1958  
Win Grand Canyon  
Walt Disney
Voting Results
& All Nominees
1957  
Win Wetback Hound, The  
Larry Lansburgh
Voting Results
& All Nominees
1956  
Short Subjects (One-Reel)
Win Crashing the Water Barrier  
Konstantin Kalser
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Bespoke Overcoat, The  
George K. Arthur
Voting Results
& All Nominees
1955  
Short Subjects (One-Reel)
Win Survival City  
Edmund Reek
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Face of Lincoln  
William T. Blume
Voting Results
& All Nominees
1954  
Short Subjects (One-Reel)
Win This Mechanical Age  
Robert Youngson
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Time Out of War, A  
Denis Sanders, Terry Sanders
Voting Results
& All Nominees
1953  
Short Subjects (One-Reel)
Win Merry Wives of Windsor Overture, The  
Johnny Green
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Bear Country  
Walt Disney
Voting Results
& All Nominees
1952  
Short Subjects (One-Reel)
Win Light in the Window  
Boris Vermont
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Water Birds  
Walt Disney
Voting Results
& All Nominees
1951  
Short Subjects (One-Reel)
Win World of Kids  
Robert Youngson
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Nature's Half Acre  
Walt Disney
Voting Results
& All Nominees
1950  
Short Subjects (One-Reel)
Win Grandad of Races  
Gordon Hollingshead
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win In Beaver Valley  
Walt Disney
Voting Results
& All Nominees
1949  
Short Subjects (One-Reel)
Win Aquatic House-Party  
Jack Eaton
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Van Gogh  
Gaston Diehl, Robert Haessens
Voting Results
& All Nominees
1948  
Short Subjects (One-Reel)
Win Symphony of a City  
Edmund Reek
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Seal Island  
Walt Disney
Voting Results
& All Nominees
1947  
Short Subjects (One-Reel)
Win Goodbye Miss Turlock  
Herbert Moulton
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Climbing the Matterhorn  
Irving Allen
Voting Results
& All Nominees
1946  
Short Subjects (One-Reel)
Win Facing Your Danger  
Gordon Hollingshead
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Boy and His Dog, A  
Gordon Hollingshead
Voting Results
& All Nominees
1945  
Short Subjects (One-Reel)
Win Stairway To Light  
Herbert Moulton
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Star In the Night  
Gordon Hollingshead
Voting Results
& All Nominees
1944  
Short Subjects (One-Reel)
Win Who's Who In Animal Land  
Jerry Fairbanks
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win I Won't Play  
Gordon Hollingshead
Voting Results
& All Nominees
1943  
Short Subjects (One-Reel)
Win Amphibious Fighters  
Grantland Rice
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Heavenly Music  
Jerry Bresler, Sam Coslow
Voting Results
& All Nominees
1942  
Short Subjects (One-Reel)
Win Speaking of Animals and Their Families  
Paramount
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Beyond the Line of Duty  
Warner Bros.
Voting Results
& All Nominees
1941  
Short Subjects (One-Reel)
Win Of Pups and Puzzles  
MGM
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Main Street On the March  
MGM
Voting Results
& All Nominees
1940  
Short Subjects (One-Reel)
Win Quicker 'N a Wink  
Pete Smith
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Teddy, the Rough Rider  
Warner Bros.
Voting Results
& All Nominees
1939  
Short Subjects (One-Reel)
Win Busy Little Bears  
Paramount
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Sons of Liberty  
Warner Bros.
Voting Results
& All Nominees
1938  
Short Subjects (One-Reel)
Win That Mothers Might Live  
MGM
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Declaration of Independence  
Warner Bros.
Voting Results
& All Nominees
1937  
Short Subjects (One-Reel)
Win Private Life of the Gannets, The  
Educational
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Torture Money  
MGM
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Penny Wisdom  
Pete Smith
Voting Results
& All Nominees
1936  
Short Subjects (One-Reel)
Win Bored of Education  
Hal Roach
MGM
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Two-Reel)
Win Public Pays, The  
MGM
Voting Results
& All Nominees
Color
Win Give Me Liberty  
Warner Bros.
Voting Results
& All Nominees
1935  
Short Subjects (Comedy)
Win How To Sleep  
MGM
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Novelty)
Win Wings Over Mt. Everest  
Educational
Voting Results
& All Nominees
1934  
Short Subjects (Comedy)
Win La Cucaracha  
RKO Radio
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Novelty)
Win City of Wax  
Educational
Voting Results
& All Nominees
1932/33  
Short Subjects (Comedy)
Win So This is Harris  
RKO Radio
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Novelty)
Win Krakatoa  
Educational
Voting Results
& All Nominees
1931/32  
Short Subjects (Comedy)
Win Music Box, The  
Hal Roach
Voting Results
& All Nominees
Short Subjects (Novelty)
Win Wrestling Swordfish  
Mack Sennett
Voting Results
& All Nominees