Academy Awards ® at Little Golden Guy

    Years    |    Categories   
Search more
    Log In | Register   |   Vote
PICDIRACTFACTM
SP-OSP-AsACTFsACTM
CINEDITSETCOST
SNDSFXVFXMU
SCORSNGANIMFOR
SH-LSH-ADOC-SDOC-F
Best Documentary - Short
2012  
Win Inocente  
Sean Fine, Andrea Nix
Voting Results
& All Nominees
2011  
Win Saving Face  
Daniel Junge, Sharmeen Obaid-Chinoy
Voting Results
& All Nominees
2010  
Win Strangers No More  
Karen Goodman, Kirk Simon
Voting Results
& All Nominees
2009  
Win Music by Prudence  
Elinor Burkett, Roger Ross Williams
Voting Results
& All Nominees
2008  
Win Smile Pinki  
Megan Mylan
Voting Results
& All Nominees
2007  
Win Freeheld  
Vanessa Roth, Cynthia Wade
Voting Results
& All Nominees
2006  
Win Blood of Yingzhou District, The  
Thomas Lennon, Ruby Yang
Voting Results
& All Nominees
2005  
Win Note of Triumph, A: The Golden Age of Norman Corwin  
Corinne Marrinan, Eric Simonson
Voting Results
& All Nominees
2004  
Win Mighty Times: The Children's March  
Robert Houston, Robert Hudson
Voting Results
& All Nominees
2003  
Win Chernobyl Heart  
Mary Ann DeLeo
Voting Results
& All Nominees
2002  
Win Twin Towers  
Bill Guttentag, Robert David Port
Voting Results
& All Nominees
2001  
Win Thoth  
Lynn Appelle, Sarah Kernochan
Voting Results
& All Nominees
2000  
Win Big Mama  
Tracy Seretean
Voting Results
& All Nominees
1999  
Win King Gimp  
Susan Hannah Hadary, William A. Whiteford
Voting Results
& All Nominees
1998  
Win Personals: Improvisations on Romance in the Golden Years, The  
Keiko Ibi
Voting Results
& All Nominees
1997  
Win Story of Healing, A  
Donna Dewey, Carol Pasternak
Voting Results
& All Nominees
1996  
Win Breathing Lessons: The Life and Work of Mark O'brien  
Jessica Yu
Voting Results
& All Nominees
1995  
Win One Survivor Remembers  
Kary Antholis
Voting Results
& All Nominees
1994  
Win Time For Justice, A  
Charles E. Guggenheim
Voting Results
& All Nominees
1993  
Win Defending Our Lives  
Margaret Lazarus, Renner Wunderlich
Voting Results
& All Nominees
1992  
Win Educating Peter  
Thomas C. Goodwin, Gerardine Wurzburg
Voting Results
& All Nominees
1991  
Win Deadly Deception: General Electric, Nuclear Weapons and Our Environment  
Debra Chasnoff
Voting Results
& All Nominees
1990  
Win Days of Waiting  
Steven Okazaki
Voting Results
& All Nominees
1989  
Win Johnstown Flood, The  
Charles E. Guggenheim
Voting Results
& All Nominees
1988  
Win You Don't Have To Die  
Malcolm Clarke, William Guttentag
Voting Results
& All Nominees
1987  
Win Young At Heart  
Pamela Conn, Sue Marx
Voting Results
& All Nominees
1986  
Win Women - For America, For the World  
Vivienne Verdon-Roe
Voting Results
& All Nominees
1985  
Win Witness To War: Dr. Charlie Clements  
David Zelag Goodman
Voting Results
& All Nominees
1984  
Win Stone Carvers, The  
Marjorie Hunt, Paul Wagner
Voting Results
& All Nominees
1983  
Win Flamenco at 5:15  
Cynthia Scott, Adam Symansky
Voting Results
& All Nominees
1982  
Win If You Love This Planet  
Edward Le Lorrain
Voting Results
& All Nominees
1981  
Win Close Harmony  
Nigel Noble
Voting Results
& All Nominees
1980  
Win Karl Hess: Toward Liberty  
Roland Hallé, Peter W. Ladue
Voting Results
& All Nominees
1979  
Win Paul Robeson: Tribute to an Artist  
Janus
Voting Results
& All Nominees
1978  
Win Flight of the Gossamer Condor  
Jacqueline Phillips Shedd
Voting Results
& All Nominees
1977  
Win Gravity is My Enemy  
John Joseph, Jan Stussy
Voting Results
& All Nominees
1976  
Win Number Our Days  
Lynne Littman
Voting Results
& All Nominees
1975  
Win End of the Game, The  
Robin Lehman, Claire Wilbur
Voting Results
& All Nominees
1974  
Win Don't  
Robin Lehman
Voting Results
& All Nominees
1973  
Win Princeton: A Search for Answers  
Julian Krainin, DeWitt L. Sage
Voting Results
& All Nominees
1972  
Win This Tiny World  
Martina Huguenot van der Linden, Charles Huguenot van der Linden
Voting Results
& All Nominees
1971  
Win Sentinels of Silence  
Robert Amram, Manuel Arango
Voting Results
& All Nominees
1970  
Win Interviews with My Lai Veterans  
Joseph Strick
Voting Results
& All Nominees
1969  
Win Czechoslovakia 1968  
Robert M. Fresco, Denis Sanders
Voting Results
& All Nominees
1968  
Win Why Man Creates  
Saul Bass
Voting Results
& All Nominees
1967  
Win Redwoods, The  
Trevor Greenwood, Mark Harris
Voting Results
& All Nominees
1966  
Win Year Toward Tomorrow, A  
Edmund A. Levy
Voting Results
& All Nominees
1965  
Win To Be Alive!  
Francis Thompson, Inc.
Voting Results
& All Nominees
1964  
Win Nine from Little Rock  
U. S. Information Agency
Voting Results
& All Nominees
1963  
Win Chagall  
Simon Schiffrin
Voting Results
& All Nominees
1962  
Win Dylan Thomas  
Jack Howells
Voting Results
& All Nominees
1961  
Win Project Hope  
Frank P. Bibas
Voting Results
& All Nominees
1960  
Win Giuseppina  
James Hill
Voting Results
& All Nominees
1959  
Win Glass  
Bert Haanstra
Voting Results
& All Nominees
1958  
Win AMA Girls  
Ben Sharpsteen
Voting Results
& All Nominees
1956  
Win True Story of the Civil War, The  
Louis Clyde Stoumen
Voting Results
& All Nominees
1955  
Win Men Against the Arctic  
Walt Disney
Voting Results
& All Nominees
1954  
Win Thursday's Children  
Morse Films, World Wide Pictures
Voting Results
& All Nominees
1953  
Win Alaskan Eskimo, The  
Walt Disney
Voting Results
& All Nominees
1952  
Win Neighbors  
Norman McLaren
Voting Results
& All Nominees
1951  
Win Benjy  
Fred Zinnemann
Voting Results
& All Nominees
1950  
Win Why Korea?  
Edmund Reek
Voting Results
& All Nominees
1949  
Win Chance to Live, A  
Richard de Rochemont
Voting Results
& All Nominees
Win So Much for So Little  
Edward Selzer
Voting Results
& All Nominees
1948  
Win Toward Independence  
U. S. Army
Voting Results
& All Nominees
1947  
Win First Steps  
United Nations Division of Films and Visual Education
Voting Results
& All Nominees
1946  
Win Seeds of Destiny  
United States War Department
Voting Results
& All Nominees
1945  
Win Hitler Lives?  
Warner Bros.
Voting Results
& All Nominees
1944  
Win With the Marines At Tarawa  
U. S. Marine Corp.
Voting Results
& All Nominees
1943  
Win December 7th  
Field Photographic Branch, Office of Strategic Services, U. S. Navy
Voting Results
& All Nominees