Academy Awards ® at Little Golden Guy

    Years    |    Categories   
Search more
    Log In | Register   |   Vote
PICDIRACTFACTM
SP-OSP-AsACTFsACTM
CINEDITSETCOST
SNDSFXVFXMU
SCORSNGANIMFOR
SH-LSH-ADOC-SDOC-F
Best Effects - Visual and Sound
1962  
Win Longest Day, The  
visual effects: Robert MacDonald
sound effects: Jacques Maumont
Voting Results
& All Nominees
1961  
Win Guns of Navarone, The  
visual effects: Bill Warrington
sound effects: Vivian C. Greenham
Voting Results
& All Nominees
1960  
Win Time Machine, The  
visual effects: Tim Baar, Gene Warren
Voting Results
& All Nominees
1959  
Win Ben-Hur  
visual effects: A. Arnold Gillespie, Robert MacDonald
sound effects: Milo Lory
Voting Results
& All Nominees
1958  
Win tom thumb  
visual effects: Thomas Howard
Voting Results
& All Nominees
1957  
Win Enemy Below, The  
sound effects: Walter Rossi
Voting Results
& All Nominees
1956  
Win Ten Commandments, The  
special effects: John Fulton
Voting Results
& All Nominees
1955  
Win Bridges at Toko-Ri, The  
Paramount
distribution company: Paramount
Voting Results
& All Nominees
1954  
Win 20,000 Leagues Under the Sea  
Disney
Voting Results
& All Nominees
1953  
Win War of the Worlds  
Pal
distribution company: Paramount
Voting Results
& All Nominees
1952  
Win Plymouth Adventure  
MGM
distribution company: MGM
Voting Results
& All Nominees
1951  
Win When Worlds Collide  
Pal
distribution company: Paramount
Voting Results
& All Nominees
1950  
Win Destination Moon  
Pal
distribution company: Eagle-Lion
Voting Results
& All Nominees
1949  
Win Mighty Joe Young  
Cooper
distribution company: RKO Radio
Voting Results
& All Nominees
1948  
Win Portrait of Jennie  
visual effects: Paul Eagler, Joseph McMillan Johnson, Russell Shearman, Clarence Slifer
sound effects: Charles Freeman, James G. Stewart
Voting Results
& All Nominees
1947  
Win Green Dolphin Street  
visual effects: A. Arnold Gillespie, Warren Newcombe
sound effects: Douglas Shearer, Michael Steinore
Voting Results
& All Nominees
1946  
Win Blithe Spirit  
visual effects: Thomas Howard
Voting Results
& All Nominees
1945  
Win Wonder Man  
visual effects: John Fulton
sound effects: Arthur Johns
Voting Results
& All Nominees
1944  
Win Thirty Seconds Over Tokyo  
visual effects: A. Arnold Gillespie, Donald Jahraus, Warren Newcombe
sound effects: Douglas Shearer
Voting Results
& All Nominees
1943  
Win Crash Dive  
visual effects: Fred Sersen
sound effects: Roger Heman
Voting Results
& All Nominees
1942  
Win Reap the Wild Wind  
visual effects: Farciot Edouart, Gordon Jennings, William L. Pereira
sound effects: Louis Mesenkop
Voting Results
& All Nominees
1941  
Win I Wanted Wings  
visual effects: Farciot Edouart, Gordon Jennings
sound effects: Louis Mesenkop
Voting Results
& All Nominees
1940  
Win Thief of Bagdad, The  
visual effects: Lawrence Butler
sound effects: Jack Whitney
Voting Results
& All Nominees
1939  
Win Rains Came, The  
visual effects: E.H. Hansen
sound effects: Fred Sersen
Voting Results
& All Nominees